Zásady činnosti parlamentu na ZŠ Pod Marjánkou

• Žákovský parlament na naší škole je součástí žákovské samosprávy. Vyjadřuje mimo jiné naši sounáležitost ke škole a spoluzodpovědnost za její postavení. Prostřednictvím žákovského parlamentu chceme svobodně vyjadřovat názory, naplňovat svoje práva a zároveň přebírat svůj díl odpovědnosti za každodenní život školy.

• Členy žákovského parlamentu jsou zástupci 2. - 9. ročníku (člen a zástupce - tyto pozice jsou vzájemně zaměnitelné). Po svém zvolení se tito stávají zároveň členy třídní samosprávy.

• V čele žákovského parlamentu je žákovská rada. Žákovská rada svolává žákovský parlament, navrhuje program, jedná jménem žáků a zastupuje je prostřednictvím předsedy (místopředsedy). Tito jsou z členů žákovské rady voleni a odvoláváni žákovským parlamentem a mohou být jako pozorovatelé na vlastní žádost se souhlasem vedení školy přizváni na jednání pedagogické rady školy.

• Rada žákovského parlamentu zasedá 1 x za 3 týdny, případně dle potřeby. Jeho závěry a rozhodnutí vyžadují souhlas nadpoloviční většiny přítomných členů (zástupců) z jednotlivých tříd. Přitom musí být přítomno minimálně 8 členů (zástupců) žákovského parlamentu z jednotlivých tříd. Každá třída má hlas pouze jednoho člena (zástupce).

• Žákovský parlament má právo zejména:
    - vyjadřovat se k problémům školy a mimoškolní činnosti
    - podílet se aktivně na veškerém životě školy
    - zúčastnit se prostřednictvím předsedy (místopředsedy) jednání o problémech školy a vyjadřovat se k nim
    - požádat ředitelku školy o účast na poradě vedení školy a přednést své připomínky a návrhy

• Žákovský parlament má povinnost zejména:
    - prostřednictvím žákovské rady pracovat a spolupracovat se všemi členy žákovské samosprávy a vycházet přitom ze závazných pravidel školy
    - respektovat tradice školy, společenská pravidla a dbát vždy na dobrou pověst školy
    - přijmout plnou morální zodpovědnost za veškeré své iniciativy
    - být reprezentantem školy

• Svou činnost žákovský parlament zaměřuje
    a) ve vnitřním životě školy zejména na:
        -   zlepšování postoje každého žáka ke školní práci, vzájemnou pomoc žáků
        -   hygienu a bezpečnost ve škole, pomoc při zajišťování čistoty a pořádku,
            chování o přestávkách, ve školní jídelně a v šatnách s cílem odstraňovat
            lhostejnost a nezájem
        -   prezentaci názorů a výsledků práce žáků ve školním časopise
        -   možnost podílu na aktualizaci www stránek školy apod.
    b) ve vnější činnosti školy zejména na:
        -   podíl na organizování soutěží všeho druhu, na kulturních akcích pro žáky,
            rodiče i širší veřejnost
        -   propagaci nejúspěšnějších žáků školy formou příspěvků v  hromadných
            sdělovacích prostředcích
        -   co nejširší účast žáků školy na akcích Prahy 6 i celopražských a
            celorepublikových akcích

• Žákovský parlament prosazuje ve své činnosti slušnost, vstřícnost a toleranci při vzájemné komunikaci.

Tyto zásady tvoří základní rámec činnosti žákovského parlamentu na naší škole a mohou být podle potřeby dále doplňovány a upřesňovány.